صفحه اصلی / اخبار محلی شهرستان کنگان / خوزه لوییس بارسیا؛ عکاسی در جدال با تاریکی

خوزه لوییس بارسیا؛ عکاسی در جدال با تاریکی

زووم، در هر ساعت میلیون‌ها عکس در شبکه‌های اجتماعی توسط گوشی‌های موبایل آپلود می‌شود. این جهان رو به تغییر که مردمانش همدمی نزدیک‌تر و محرم‌تر از گوشی‌های موبایلشان نمی‌شناسند و هر لحظه زندگیشان را خود خواسته و سریع‌تر از آنچه که فکرش را بکنند با دیگران شریک می‌شوند. هر کسی تلاش می‌کند داستان زتدگی‌اش را به شیوه‌ای که می‌شناسد از طریق عکس‌هایش روایت کند. روایت‌هایی ساده و خودمانی و یا روایت‌هایی که از دل یک تفکر و یا احساس خاص با نگاهی ویژه ثبت شده‌اند. خوزه لوییس بارسیا راه دوم را برای روایت‌هایش برگزیده است. عکاسی اسپانیایی که تلاش می‌کند از طریق موبایلش زندگی و لحظاتی که بر او می‌گذرد را داستان‌سرایی کند.


۲۸۸x430x4.jpg.pagespeed.ic.BKSXgT8CNq


   او درباره علاقه‌مندی‌اش به عکاسی می‌گوید: «پیش‌تر‌ها به هنر خصوصا عکاسی علاقه‌مند بودم. کلاژهای دیجیتالی که مخلوطی از عکاسی و نقاشی بود جزئی از هنر من محسوب می‌شد. تا اینکه در سال ۲۰۱۱ وقتی یک گوشی iPhone4 خریداری کردم عکاسی با موبایل از سرگرمی‌های مورد علاقه من شد. و در این میان عکاسی خیابانی را انتخاب کردم چراکه به مردم،رنگ ها، انرژی جاری در خیابان و خطوط تشکیل شده از نور و سایه برایم بیش از هرچیز دیگر جذاب و آرامش بخش است. من با عکاسی احساساتم را، تعارض‌های درونی، گذشت زمان و غرق شدن در فضایی که در یک لحضه از آنچه که می‌بینم بر من وارد می‌شود را در عکس‌هایم منعکس می‌کنم. »


۲۸۶x430x1.jpg.pagespeed.ic.0_DNXbScY-


  با این تفسیر، در مقابل عکس‌های لوییس بارسیا ما با نگاه خاص و متفاوتی مواجهیم. نگاهی که به ما می‌گوید جهانش به این سه عنصرختم شده«روشنایی، تاریکی و انسانی که در میانه این دو قرار گرفته است». در هر فریم از عکس‌هایش کاراکتر‌ها میان تاریکی وهم انگیزی به دام افتاده‌اند و به تناسب سهم هر کدام از روشنایی، نوری بر آنها تابیده است. انسان سرگردان در جستوجوی راهی است که از این تاریکی به واسطه نوری که برایش آشکار شده است بگریزد. سایه‌های تاریک و اغراق شده که بیشترین فضا را در عکس اشغال کرده است جدای از آنکه رمزآلود به نظر می‌رسد می‌تواند کنایه از جهانی باشد که در آن زندگی می‌کنیم. جهانی که به سوی تاریکی می‌لغزد و نور این تنها کورسوی امید هر روز حضورش میان ما محدودتر می‌شود.
 
   واضح است که زبان بدن برای لوییس بارسیا چندان بی‌اهمیت نبوده است. هر کدام از کاراکتر‌ها ما را وادار می‌کنند در خیال تعقیبشان کنیم، دنبالشان بدویم، آهسته تماشایشان کنیم و هر لحضه منتظر باشیم که نگاهشان به سوی ما بچرخد و داستان از همان نقطه شروع شود…


۴۳۰x430x3.jpg.pagespeed.ic.y_7t2hpCs8

 
  سیاه و سفید بودن عکس‌ها برای تاکید بیشتر بر سوژه است. رنگ در دنیایی که لوییس بارسیا در پی روایت آن است چندان معنا ندارد. عکس‌هایی که به واسطه سیاه و سفید بودنشان بر فضاهای منفی تاکید می‌کند و سایه‌ها با کنتراستی بالا بارزتر به چشم می‌آیند. در عکس‌های وی اینگونه تلاش شده است که هر گونه عنصری به جز نور و انسان باقی درتاریکی محو شوند. 


۴۳۰x430x5.jpg.pagespeed.ic.3QwJiOcqD3

 
  به نظر می‌رسد او بی‌علاقه به معماری شهری نیست. خطوطی خشن و نوک تیز که به واسطه بازی نور و سایه شکل هندسی ساختمان‌ها را تشدید کرده و کاراکتر‌هایی که در بیشتر عکس‌هایش با هندسه محیطی درگیر شده‌اند این ادعا را بی پاسخ نمی‌گذارد. 
 
   خوزه لوییس بارسیا نگاه متفاوتش را در عکاسی خیابانی به رخ مخاطب می‌کشد. نگاهی فلسفی و درونگرا با تنالیته‌ای سیاه و سفید به همراه جهان بینی خاصی که می‌گوید به دنیا؛ با تمامی سیاهی و تاریکی باز هم می‌توان امیدوار بود.

منبع: عکاسی

درباره admin

این مطالب را نیز ببینید!

به بهانه سالروز تولد استاد آواز ایران محمد رضا شجریان

به بهانه سالروز تولد استاد آواز ایران محمد رضا شجریان (سیامک) تصنیف : از خون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *