صفحه اصلی / اخبار / جلسه مشترک شورای شهر کنگان و روستای نخل غانم جهت برگزاری نمایشگاه مردم شناسی و کمپ اسکان مسافران نوروزی

جلسه مشترک شورای شهر کنگان و روستای نخل غانم جهت برگزاری نمایشگاه مردم شناسی و کمپ اسکان مسافران نوروزی

در تاریخ ۹۶/۱۱/۱۱ روز چهارشنبه جلسه ای مشترک با حضور شوراهای اسلامی شهر کنگان و روستای نخل غانم برگزار شد.
در جلسه مذکور پیرامون برگزاری نمایشگاه مردم شناسی و کمپ اسکان مسافران نوروزی در روستای نخل غانم به گفتگو پرداختند.
نادر احمدی ریاست شورای شهر کنگان – آقای خلیل غلامی و طاها دشتی مطلق از شورای شهر کنگان- یعقوب احمدی ریاست شورای نخل غانم – خانم هدی روستا اعضای شورای نخل غانم و مهدی احمدی مدیریت آتلیه فیلم و عکس زوم حضور داشتند و اظهارات خود را در مورد چگونگی برگزاری نمایشگاه و تخصیص تسهیلات جهت برگزاری محل اسکان مسافران نوروزی بیان داشتند.
نادر احمدی رییس شورای اسلامی شهر کنگان ضمن استقبال از این طرح پویا اظهار داشت: با توجه به اینکه چنین حرکت موثری در امر فرهنگسازی و حفظ ارزشهای اصیل بومی در یک روستا برگزار میشود ، امیدواریم که الگوی مناسبی برای روستاهای دیگر باشد و بستر مناسبی جهت رقابت بین روستاها در این زمینه ایجاد گردد .
نادر احمدی در زمینه تخصیص بودجه گفت: بیشترین هزینه های شهر صرف موضوع های زیرساختی میشوند و شورای شهر ازلحاظ تخصیص بودجه برای فعالیت های دیگر در محدودیت قرار دارد . اما با توجه به مدیریت اسکان مسافران نوروزی همه ساله بامشکلات زیادی روبرو میشویم امیدواریم بتوانیم این پروژه را در قالب ستاد تسهیلات سفربرنامه ریزی کنیم.
طاها دشتی مطلق نماینده کل شوراهای استان بوشهر و عضو اصلی شورای شهر کنگان در این زمینه اظهارداشت: اگر بتوانیم این طرح را در قالب ستاد تسهیلات سفر قراربدهیم و یک شعبه دیگری از محل اسکان مسافران نوروزی را دایر کنیم گام بلندی جهت مدیریت اسکان مسافران برداشته ایم . اما عملی شدن این طرح نیازبه هزینه بالایی دارد که از جمله مهمترین آنها عبارتند از : سیستم بهداشتی – امنیت – داربست – کانکس – تغذیه – حمل و نقل – آب نوشیدنی و تعمین نیروهای خدماتی جهت ارائه خدمات مختلف…
طاها دشتی مطلق در ادامه افزودند: نقش بخشداری در زمینه همکاری در این خصوص خیلی تاثیر گذار میباشد و میبایست جلسه ای با حضوربخشدار برگزار شود.
خلیل غلامی عضو شورای شهر کنگان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه مردم شناسی بیان کرد: روستای نخل غانم جزئی از محدوده شهرستان کنگان میباشد که ظرفیت های گردشگری آن بسیار زیبا هستند و باید معرفی شوند . تنگ گاتوره – چشمه مطری – تنگ مره از جمله طبیعت های بکر و زبانزد منطقه میباشند.
وی افزود : پدر من متولد روستای نخل غانم می باشد و در شناسنامه مرحوم قید شده . این را بدین سبب گفتم که ثابت کنم روستاهای اطراف کنگان از کنگان جدا نیستند و با کمک هم و یاری خداوند بایستی جهت آبادانی و رونق بخشیدن آنها بکوشیم.
مهدی احمدی از هنرمندان فعال شهرستان کنگان در خصوص فواید این نمایشگاه و احداث کمپ اسکان مسافران نوروزی گفت : بکر بودن ساحل و طبیعت منطقه ، دوری از سرو صدا ، نور و بوق ماشینها و از طرفی دیگر همجوار بودن روستای نخل غانم از طرف غرب به دریا و از طرف شرق به کوه تاثیر بسزایی در جذب گردشگر دارد و از پیامدهای خوب و نکات مثبت این پروزه میتوان به احیای مشاغل بومی و حفظ فرهنگ اصیل بومی اشاره کرد.
مهدی احمدی در ادامه گفت : یک درخت بومی نیازی به آبیاری ندارد و بجای کاشت درختان و گیاهانی که به منطقه ارتباطی ندارد میتوان گیهان و درختان بومی را احیاء کرد . همچنین ساحل و طبیعت بکر منطقه را میتوان با کمترین هزینه آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران کرد . با احداث غرفه های صنایع دستی – غذاهای محلی و عکس گردشگران را بیشتر از پیش با آداب و رسوم و هنرهای بومی منطقه آشنا میسازیم. بنابرین حفظ هنرهای بومی میتواند اصل اقتصاد مقاومتی را به تحقق برساند تا گامی موثر در این زمینه برداشته باشیم.
یعقوب احمدی رئیس شورای روستای نخل غانم : روستای نخل غانم در محرومیت کامل بسر میبرد و هدفمان این است که با فعالیتهای فرهنگی زمینه ای را جهت اشتغالزایی توسط جذب گردشگر فراهم سازیم . بی توجهی و نادیده گرفتن مشکلات روستای نخل غانم باعث میشود که مردم از دیار خود به شهر کوچ کنند و بدین ترتیب تجمع و ترافیک جمعیتی در مرکز شهر ایجاد میگردد و با قیمت از دست رفتن فعالیت های بومی تمام میشود .
وی ضمن ابراز امیدواری از تعامل با شورای اسلامی شهر کنگان افزود: این برنامه بعنوان اولین برنامه مشترک با شورای شهر اسلامی کنگان میتواند شروع خوبی جهت معرفی پتانسلها محسوب شود و امیدواریم که تعاملات بیشتری بین شوراهای شهرستان کنگان صورت بپذیرد تا بتوانیم جهت رشد ، رو نق و شکوفایی شهرستان گامی بلند برداشته باشیم.
هدی روستا عضو شورای روستا نخل غانم چنین گفت : اهالی روستای نخل غانم از هرگونه فعالیت های آموزشی ، فرهنگی و هنری محروم بوده و تا کنون هیچ اقدامی جهت رفع این مشکل صورت نپذیرفته . این نمایشگاه اولین برنامه فرهنگی هنری و اجتماعی محسوب میشود. ما سعی داریم غرفه های نمایشگاه را به اهالی بومی نخل غانم تحویل دهیم تا هنر بومی خود را به معرض نمایش و فروش بگذارند تا از این طریق مشاغل بومی رو به انقراض را زنده نماییم . این نمایشگاه میتواند در خودباوری مردم و امر اشتغالزایی نقش بسزایی را ایفا کند .
هدی روستا گفت : من بعنوان نماینده شورای روستای نخل غانم از همه شرکتها ، ادارت ، موسسات ، هنرمندان و مردم دعوت مینمایم تا در اجرای نمایشگاه مردم شناسی و پروژه کمپ اسکان مسافران نوروزی ما را یاری فرمایند تا بتوانیم این امر خیرخواهانه را با کیفیت مطلوبتری برگزار نماییم.
خبرنگار و عکاس : سعاد روستا

درباره admin

این مطالب را نیز ببینید!

به بهانه سالروز تولد استاد آواز ایران محمد رضا شجریان

به بهانه سالروز تولد استاد آواز ایران محمد رضا شجریان (سیامک) تصنیف : از خون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *