صفحه اصلی / اخبار محلی شهرستان کنگان / – علت مردن ماهیها در ساحل کنگان چیست ؟ آیا سرازیر شدن فاضلاب صنعتی به دریا باعث فوت ماهیها و آبزیان ساحلی شده ؟

– علت مردن ماهیها در ساحل کنگان چیست ؟ آیا سرازیر شدن فاضلاب صنعتی به دریا باعث فوت ماهیها و آبزیان ساحلی شده ؟

 در این خصوص آقای احمد آذریار، رئیس سازمان محیط زیست کنگان در مصاحبه با خبرنگار زووم پاسخ میدهد:

– بعد از رویت کلیپ در دنیای مجازی ، با همکاری اداره کل محیط زیست استان بوشهر و چندتن از فعالان زیست محیطی جهت بازدید از محل مورد نظر و پیگیری این موضوع اقدام کردیم . 

– کارخانه سیمان کنگان فاقد هرگونه فاضلابی است که به دریا سرازیر شود ، تنها فاضلاب آنها ، دفع فاضلاب های انسانی می‌باشد که آنهم به چاه های حفاری شده در محدوده کارخانه سرازیر میشود . ضمن اینکه آن فاضلاب هم پس از تصفیه ، بازیافت شده و جهت احیای محیط زیست و فضای سبز پیرامون کارخانه سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی اقدامات تحت نظارت سازمان محیط زیست کنگان انجام میگیرد و گزارش فصلی خود را برای ما میفرستند.

– اما چند سوال همچنان در ذهن ما وجود داشت :
۱ . علت مرگ ماهی ها چیست؟
۲. لوله فاضلاب کجاست؟

– برای رسیدن به پاسخ با تیمی کارشناسی متشکل از کارشناس شیلات بندر کنگان و خانم نورانی کارشناس زیست محیطی به محل مورد نظر مراجعه کردیم و موضوع را مورد بررسی قرار دادیم.

– در تحقیقات میدانی محل مورد نظر را کشف کردیم و پی بردیم که این لوله « منظور لوله ای که در کلیپ نشان داده شده » لوله ی فاضلاب نیست ، لوله آب است. پس پیگیری و پیدا کردن منشأ لوله متوجه شدیم ، لوله متعلق به شرکت پترو پالایش کنگان است . شرکت مذکور هنوز در مرحله استقرار هستند . یعنی اینکه در مرحله زیرسازی و خاکبرداری هستند و هنوز هیچگونه مواد نفتی و شیمیایی در آنجا تولید یا فرآوری نشده و این بر اثر گودبرداری در خشکی و بخاطر تخلیه آب دریا از آن گودبرداری بوجود آمده. در واقع آب حاصل از زه کشی است که فاقد هرگونه آلودگی است.

– در مرحله بعدی تحقیق به اسکله آسیای آرام رفتیم . به دلیل بازوی سنگی که در آب دریا جهت بارگیری ساخته شده ، پناهگاهی ایجاد شده و این پناهگاه موجب جمع شدن آشغالهای موجود در دریا شده و به نوعی لاشه ماهی‌های مرده در آن قسمت جمع میشوند.

– اما منشأ تلفات ماهیان و آبزیان ساحلی فقط مختص به یک منطقه خاصی نبود ، پس از گذر از فاصله بین فازهای ۱۲ و ۱۹ به اختر رفتیم و در این مسیر ۱۰ کیلومتری بازرسی کاملی انجام دادیم و متاسفانه متوجه تلفات در طول ساحل شدیم .

– بررسی و تحقیقات ما هنوز هم به پایان نرسیده و باید منشأ را پیگیری کنیم ، هنوز علت مرگ ماهی ها مشخص نیست ، اما این پایان کار ما نیست . از ماهی ها نمونه گرفتیم ، اگر علت مرگ ماهی ها شیمیایی باشد بزودی مشخص می‌شود . همچنین بازرسی های ما ادامه دارد و باید ببینیم این تلفات ادامه دارد ؟ یا اینکه مقطعی بوده؟

– فراموش نکنیم که صنعت در تغییرات زیست محیطی در منطقه تاثیر گذار است . قبلا هم شاهد نشتی هایی در پالایشگاه هها بوده ایم، بایستی مطالعه جدی شود و نمی‌توانیم قاطعانه بگوییم که علت مرگ ماهیها آلودگی بوده یا خیر.

درباره admin

این مطالب را نیز ببینید!

جشن روز جهانی عکاسی در بوشهربرگزار شد+گزارش تصویری

برگزاری جشن روز جهانی عکاسی همراه با تجلیل از ۳۰ عکاس فعال در استان بوشهر/۹۷/۵/۲۸ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *