صفحه اصلی / اخبار محلی شهرستان کنگان / نشست خبری رئیس اداره استاندارد شهرستان کنگان با اصحاب رسانه بمناسبت هفته استاندارد برگزار شد

نشست خبری رئیس اداره استاندارد شهرستان کنگان با اصحاب رسانه بمناسبت هفته استاندارد برگزار شد

در تاریخ ۲۵ مهر ۹۶  نشست خبری رئیس اداره استاندارد شهرستان کنگان با اصحاب رسانه بمناسبت هفته استاندارد در سالن اجتماعات آن سازمان برگزار شد.

مصطفی رامشی ریاست اداره اساندارد شهرستان کنگان با عرض خیر مقدم به اصحاب رسانه و شعار سال ۹۶ روز جهانی استاندارد  گفت: استاندارد ها شهرها را هوشمند تر می کنند ، و این شعار مایه افتخار ما است. برای اولین بار پوستر روز جهانی استاندارد و این شعار توسط یک ایرانی طراحی گردیده و در سراسر جهان این پوستر چاپ شده است.

رامشی گفت : در در مورد هوشمند سازی شهر ۶ مولفه اصلی در نظر گرفته شده است : ۱- اقتصاد هوشمند ۲- حمل و نقل هوشمند ۳- محیط زیست هوشمند ۴- شهروندان هوشمند ۵- روش زندگی هوشمند ۶- مدیریت اداری هوشمند می باشد که تاکید زیادی بر شهروند هوشمند شده است و اساس کاری می باشد. و در آینده با وجود توسعه شهر ها و جمعیت ۷۰ درصد کل جهان در شهر ها مستقر شده است نیاز به شهرهای هوشمند می باشد.

وی افزود : شهر هوشمند با شهر دیجیتال متفاوت است و نیاز به افراد هوشمند می باشد و در واقع باید افرادی مطالبه گر باشند و بدانند چگونه از فناوری استفاده کنند.کجاها حمل و نقل سریع باشد،چه مکانی هایی سر پیاده رو باشد، این را باید افراد هوشمند در این شهرها زندگی کنند که بتوانند یک شهر هوشمند ایجاد نمایند که با شهر دیجیتال مقداری تفاوت دارند،ولی استفاده از فناوری جزئی از شهر هوشمند می باشد.

رامشی در مورد تاریخچه اداره استاندارد کنگان گفت: این اداره بصورت نمایندگی در سال ۱۳۸۷ با همکاری تجار و بازرگانان در گمرک کنگان در یک اتاق شکل گرفت و تقریبا نزدیک ۱۰ سال در آنجا مستقر بودیم و آقای تبرکی فرماندار وقت یک منزل سازمانی در اختیار ما قرار دادند و در سال ۹۳ ساختمان فعلی به بهره برداری رسید و در سال ۹۴ بصورت رسمی در ساختمان فعلی افتتاح گردید و اکنون با ایجاد ۲نمایندگی دیگر در شهرستان های عسلویه و جم، توانسته ایم خدمات کاربردی بیشتری در منطقه جنوبی استان را داشته باشیم .

رامشی در مورد شرح وظایف سازمان ملی استاندارد گفت: بحث اول وظایف تعیین ، تدوین و نشر استاندارد های ملی است که اساسی ترین کار سازمان تدوین می باشد

رامشی در خصوص سیاسیت های کلی سازمان ملی استاندارد گفت: در برنامه ششم توسعه طرح تحول استاندارد سازی دیده شده است، در این طرح هر واحد تولیدی الزام است یک پیوست استاندارد برای تولید خود داشته باشد.در واقع درگیر کردن از بحث اجباری به رویکرد تشویقی و مطالبه گری میرود، از مردم می خواهد که مطالبه گر باشند.

رامشی در خصوص تولیدها و آمار گفت: اداره استاندارد از ۵۲ واحد تولیدی که ۱۰۴ بازرسی انجام شده ۱۶۰ محصول را گرفته ایم، که طبق بخش نامه سازمان ملی استاندارد ۲ بار در سال بازرسی انجام میگردد.

رامشی در خصوص صدور- تمدید-تعلیق و ابطال پروانه گفت : در این یکسال ۷ پروانه علامت استاندارد اجباری و ۳ پروانه تشویقی برای واحد های تولیدی داشته ایم.

رامشی در خصوص بازرسی و خرید از مراکز عرضه گفت: در سال گذشته از ۳۴۱ واحد های صنفی بازرسی کرده ایم و جهت ارزیابی و آزمون کالاها  34  نمونه کالا با نشانه استاندارد را خریداری نموده ایم.

رامشی در خصوص بازرسی از واحد صنفی فلزات گرانبها گفت: در یکسال گذشته ۱۶ واحد صنفی در شهرستان کنگان و دیر مورد بازرسی قرار گرفته شده است.

وی افزود: بحث بازرسی در زمینه فلزات گرانبها هم باید نشان استاندارد و کد شناسایی داشته باشند و شهروندان محترم هم باید به این موضوع توجه نمایند.

مصطفی رامشی گفت:  شهروندان محترم در صورت بر خورد با کالاهای فاقد استاندارد یا مشکوک می توانند  یک پیامک به  سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷  ارسال نمایند و از این طریق با سازمان استاندارد همکاری کنند.

مصطفی رامشی در پایان در خصوص بحث ترویج و فرهنگ استاندارد گفت: در بند ۲۴ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به افزایش پوشش و ترویج آن و مسئله ترویج اشاره گردیده و مسئله ترویج فرهنگ استاندارد جز دغدغه اصلی سازمان شده است. ما می توانیم با حضور در مدارس و با آگاه سازی دانش آموزان در ارتباط با استاندارد زمینه مناسبی راجهت فرهنگ سازی ایجاد نماییم.

خبرنگار و عکاس: رضا زیارتی

 

درباره admin

این مطالب را نیز ببینید!

جشن روز جهانی عکاسی در بوشهربرگزار شد+گزارش تصویری

برگزاری جشن روز جهانی عکاسی همراه با تجلیل از ۳۰ عکاس فعال در استان بوشهر/۹۷/۵/۲۸ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *