صفحه اصلی / اخبار محلی شهرستان کنگان / در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها – مصلی تهران،گفت و گو با صاحب امتیاز یکی از فعالترین روزنامه های جنوب استان بوشهر

در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها – مصلی تهران،گفت و گو با صاحب امتیاز یکی از فعالترین روزنامه های جنوب استان بوشهر

به گزارش سایت خبری فرهنگی زووم: بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها روز جمعه ۵ آبان ماه ۹۶ با حضور بیش از ۹۴۰ رسانه در ۱۰ گروه اصلی و پنج گروه فرعی و در مساحتی بالغ بر ۱۳ هزار متر مربع در محل مصلی تهران آغاز به کار کرد . نمایشگاه مذکور در تاریخ ۱۲ آبان‌ماه به کار خود خاتمه داد.

حضور فعال خبرنگاران و رسانه های استان بوشهر در نمایشگاه قابل توجه و در خور تقدیر بود . در همین خصوص مصاحبه ای با مدیر یکی از مطرح‌ترین روزنامه‌های جنوب استان بوشهر ترتیب داده ایم که به شرح ذیل می‌باشد.

مهدی احمدی ، مدیر مسئول سایت خبری فرهنگی زووم هستم. ضمن تبریک بخاطر حضور فعال شما و برپایی غرفه در نمایشگاه مطبوعات، خواهشمندم خودتون رو معرفی کنید و در صورت امکان مختصراً در مورد فعالیت های روزنامه توضیح دهید.

مازیار هوشمند هستم ، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه پیام عسلویه که از سال ۸۳ رسماً فعالیت های خود را آغاز کرده و قرار است همین روزها جشن پانزده سالگی روزنامه را در همین نمایشگاه جشن بگیریم . این روزنامه سالها بصورت هفته نامه منتشر می‌شد و از آبان ماه سال ۹۴ بصورت روزنامه منتشر شد. بیش از ۸۰۰ شماره تا بحال منتشر کردیم . بغییر از روزنامه پیام عسلویه ، پنج رسانه دیگر نیز منتشر می‌کنیم که عبارتند از:  هفته نامه«بوشهر امروز» ، ماهنامه«نیاز بازار» ، هفته نامه «رویداد اقتصادی» که همگی در گستره توزیع سراسری فعالیت میکنند ، همچنین دو پایگاه خبری«بوشهری‌ها» و «نفت امروز» که هم در حوزه استانی و کشوری فعالیت دارند.

مازیار هوشمند: تلاش ما اینه که یک بنگاه مطبوعاتی روی کار بیاوریم ،زیرا رویکرد دولت و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در راستای تشکیل بنگاه های مطبوعاتی هست. از جمله دلایل دیگر اینکه در جنوب استان بوشهر با عدم وجود رسانه های مکتوبی و بنگاه خبری روبرو هستیم. هر چند تمرکز ما در شهر بوشهر می‌باشد اما داریم خبرهایمان را بسمت و سوی جنوب بوشهر که در واقع پایتخت انرژی ایران محسوب میشود، سوق میدهیم. در این مدت چندین ویژه نامه هم به نام پیام کنگان هم منتشر کردیم.

مهدی احمدی، زووم: چرا نشریه پیام عسلویه بصورت عمومی منتشر نمیشه ؟؟ این انتقادی است که از طرف منتقدین شما مطرح میشه و میگویند روزنامه پیام عسلویه به سفارش مدیران نفتی خبر مینویسد و تنها مخاطب روزنامه های شما مسولین هستند. در این مورد توضیح دهید.

مازیار هوشمند، پیام عسلویه: درسته ، توزیع رسانه ها در سراسر کشور از کیفیت نامناسبی برخوردار است و این خاص یک منطقه نمیباشد. گسترش استقبال مردم و نگاهی که نسبت به شبکه‌های اجتماعی و علی الخصوص دنیای مجازی دارند باعث شده که رسانه های مکتوب با رکود مواجه شوند . ضمنا توزیع دکه ای در استان بوشهر بسیار ضعیف است و این یک مشکل اساسی است که گریبانگیر و دامن‌گیر همه رسانه های سراسری می‌باشد  .اما مورد اینکه میگویند به سفارش مدیران نفتی گزارش تهیه می‌کنیم و فقط در بین خودشان توزیع میکنیم صحیح نیست. در واقع آنها به ما سفارش میدهند و دوست دارند که این روزنامه بدست مردم برسد و هدف این نیست که خودشون، خودشون رو ببینند . مدیران نفتی و مسولین هم از ما چنین توقعی دارند که این روزنامه بدست مردم برسد. 

وی افزود : اعتقاد شخصی من هم این است که روزنامه به خوبی توزیع نشده و بدست مردم نرسیده و این را بعنوان یک ضعف میپذیرم. و از انتقاد و گوشزد بجای شما هم سپاسگزارم. به همین سبب یک موسسه مطبوعاتی را هدف توزیع صحیح روزنامه ثبت کردیم. طرح دیگر ما جهت بالا رفتن آمار توزیع ، طرح روزنامه ی نیم بهاست که احتمالا همان نیم بها حذف بشه و بصورت طرح اشتراک رایگان بین مردم توزیع کنیم . از همین جا اعلام می‌کنم، در شبکه های اجتماعی هم آگهی منتشر کردم . کسانی که تمایل به اشتراک روزنامه پیام عسلویه را دارند، ما روزنامه را بصورت رایگان و از طریق پست به آدرس آنها می‌فرستیم. تا کنون ۱۷۶۰ نفر اشتراک گرفته اند. در واقع این یکی از راههای حمایتی ارشاد اسلامی جهت بالابردن سطح اطلاع رسانی و آگاه سازی در بین مردم می‌باشد که نیم بهای روزنامه را به ما پرداخت می‌کند.

مهدی احمدی،زووم : انتقادی که مردم و منتقدین بر پیام عسلویه وارد میکنند اینه که بیشترین مطالب روزنامه در وصف پالایشگاه و فعالیت های نفتی و منطقه ویژه است . و در مورد مشکلاتی که پالایشگاه بر منطقه ویژه وارد کرده چشم پوشی میکنید. مشکلاتی از قبیل تخریب محیط زیست، آلودگی هوا ، معضل اشتغال و بیکاری بومیان. این بدگمانی مردم و منتقدین را تایید یا رد میکنید؟!

مازیار هوشمند، پیام عسلویه: ما در سال ۹۵ در بخش گزارش های انتقادی جشنواره نفت و رسانه مقام اول را کسب کردیم. گزارش های انتقادی ما به نفت در مورد زندگی در سایه دود ، دود اندر دود که گزارش انتقادی بر علیه صنعت نفت بود و مقام اول را دریافت کرد . این گزارش از علی دارایی هست و میتونید از گوگل هم سرچ کنید.

وی افزود : ما معتقدیم که یک عده از فرزندان این سرزمین در منطقه گازخیز کشور و با شرایط بسیار سختی زندگی میکنند. به هر حال مردم بایستی تلاش اینها را ببینند. ضمن اینکه بایستی به حاشیه این قضایا هم که مسائل پیرامونی صنعت نفت هست توجه داشته باشیم. در مورد کارگران معترض گزارش نوشتیم ، در مورد وضعیت شغلی یکی از نیروهای بومی کنگان بصورت مستقیم ورود کردیم که با حجم شدید گلایه مندی مسولین مواجه شدیم . در مورد صنعت پتروشیمی در بندر دیر که چندین مرتبه یقه شون رو گرفتیم و صنعتی رو به رشد آنجا را به «جاده مرگ» تشبیه کردیم . اگر سوژه در اختیار ما قرار بگیره قطعا مینویسم و با هیچ کسی تعارف نداریم.

احمدی، زووم: جدیدا کمپینی در شهرستان کنگان با عنوان معترضین به بیکاری تشکیل شده است که هدف اصلی این کمپین با توجه به مصوبه های بکارگیری نیروهای بومی در پالایشگاه پیگیری حق افراد جویای کار می‌باشد. آیا حاضرید با این کمپین که بیش از ۲۰۰۰ نفر می‌باشند همکاری نمایید؟ و سوال آخر اینکه آیا امکان تعامل و همکاری بین دو رسانه زووم و پیام عسلویه وجود دارد؟ سپاسگزارم.

هوشمند ، پیام عسلویه: در مورد اولین سوال : شما به ما اطلاع رسانی کنید ما خبر یا گزارش مربوطه را درج خواهیم کرد. و در پاسخ به سوال دوم شما فقط میتوانم بگویم: بدون شک! قطعا! این کلمه را میگویم و تمام . قطعا همکاری خواهیم کرد. هرگونه همکاری که ما بتونیم در معرفی و در منتشر کردن بصورت مکتوب انجام خواهیم داد. هر نگاهی که زووم در پایگاه خبری خود دارد ، ما از آن استفاده خواهیم کرد. حتی اگر انتقادی باشد،  ما آن را منتشر می‌کنیم.

خبرنگار: مهدی احمدی
عکاس: رضا زیارتی

درباره admin

این مطالب را نیز ببینید!

جشن روز جهانی عکاسی در بوشهربرگزار شد+گزارش تصویری

برگزاری جشن روز جهانی عکاسی همراه با تجلیل از ۳۰ عکاس فعال در استان بوشهر/۹۷/۵/۲۸ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *