صفحه اصلی / اخبار / مصاحبه با سرپرست کتابخانه های عمومی شهرستان کنگان بمناسبت هفته کتاب خوانی +تصاویر

مصاحبه با سرپرست کتابخانه های عمومی شهرستان کنگان بمناسبت هفته کتاب خوانی +تصاویر

امروزه کتاب تنها دوست صمیمی انسان محسوب می شود تا در هر لحظه ای از زمان و بدون هیچ‌گونه خستگی همواره در کنار انسان باشد، تا بتواند چراغ راه وی گردد.

 
به گزارش سایت خبری فرهنگی زوم، یکی از راه های سعادت بشری آگاهی داشتن و آگاه بودن در تمام مسائل است که کتاب و کتاب‌خوانی امری مقدس و بسیار ارزنده برای پیشرفت و سعادت آن جامعه است.پرداختن به مسئله کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه یکی از مهمترین دغدغه‌های اصلی به شمار می رود پس به همین جهت ایجاد و راه‌اندازی کتابخانه در اقصی و نقاط کشور یکی از ملزومات اساسی به شمار می رود که خوشبختانه این امر مهم چند سالی است که بیش‌ازپیش در کشور ما رونق گرفته است و کتاب‌خوانی باید به گونه ای فرهنگ سازی شود که به عنوان بهترین امر در زندگی ما احساس شود.
هم اکنون که در آستانه هفته کتاب و کتابخوانی قرار گرفته ایم بهانه ای شد تا مصاحبه ای با سرپرست کتابخانه عمومی شهرستان کنگان داشته باشیم .  

سایت خبری فرهنگی «زوم »شما را به مشروحات مصاحبه دعوت مینماید.

:سلام ، لطفاً در ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی بفرمایید؟

_ به نام آنکه ما را آگاهی بخشید، نصراله اسماعیلی، متولد شهر بردخون و در رشته کتابداری و اطلاع رسانی از دانشگاه دولتی شیراز و در سال ۹۲ در نهاد کتابخانه های عمومی کشور استخدام شدم و در مهرماه ۹۶ بعنوان سرپرست کتابخانه شهرستان کنگان مشغول فعالیت شدم.

:آیا خودتان به کتاب علاقه دارید؟بیشتر چه کتاب هایی را دوست دارید؟

_ بله، بنده علاقه زیادی به کتاب و کتابخوانی دارم به خصوص کتاب های حوزه های  رمان ، تاریخ ایران قبل از اسلام ، ادیان و روانشناسی.

: روزانه چقدر کتاب می‌خوانید؟

_ خیلی کتاب دوست دارم ولی جدیداً بخاطر مشغله کاری علاقه مند به نشریات، مجلات و روزنامه ها به واسطه اطلاع رسانی سریع و آنلاین آنها هستم.

: آخرین کتابی که در این حوزه مطالعه نمودید چه کتابی بود؟

_ رمان چشمهایش اثر نویسنده مشهور ایران استاد بزرگ علوی بدون تردید یکی از جریان سازترین و تاثیر گذارترین رمانهای ایرانی است که نه تنها بر ادبیات بلکه برجامعه ایرانی و حتی تحولات اجتماعی دهه پنجاه  موثر بوده است.

: اولین کتابی که خوانده‌اید؟

_ در دوران ابتدایی در سال های ۷۲-۷۳ با عنوان ببر جوان و انسان پیر که با موضوع : افسانه‌های عامه – ادبیات نوجوانان بود.

: استقبال مردم از کتاب و کتاب‌خوانی و وضعیت کتاب‌خوانی در شهرستان کنگان چگونه است؟

_ وقتی‌ امروز ما نسلی‌ داریم‌ که‌ در خانواده‌ جز تلویزیون و فعالیت در فضای مجازی‌ چیزی‌ ندیده و کتابخانه‌ و کتابخوان‌ در خانه‌ نداشته‌ است‌ و در مدرسه‌اش‌ کتابخانه‌ بیشتر شبیه‌ به‌ یک‌ انباری‌ خاک‌ گرفته، بسته‌ و غیرقابل‌ استفاده‌ بوده‌ و در جامعه‌ چیزی‌ به‌ عنوان‌ کتابخانه‌ ندیده‌ است، چه‌ توقعی‌ می‌توان‌ داشت‌؟.

: کدام گروه سنی بیشتر به کتابخانه مراجعه می‌کنند؟

_ از همه قشر های مختلف به خصوص بیشترین حجم میزان مراجعه ما متعلق به دانش آموزان است که با استقبال چشمگیری همیشه روبرو بوده است.

: کتابخانه شامل چه بخش‌هایی هست؟

_ کتابخانه در ۵ قسمت می باشد : کمک درسی ، نشریات ، دیداری و شنیداری، کتاب های عمومی و سیستم رایانه و اینترنت .

: مشکلات حوزه کتاب در شهرستان کنگان کدامند؟

_ طرح‌های از جمله طرح های تشویقی ، کتابخانه‌های عمومی مشارکتی و همچنین کتابخانه‌های سیار می‌تواند فرهنگ کتاب‌خوانی را ترویج دهد.نهادهایی مانند خانواده و صدا سیما می‌توانند در ترویج فرهنگ مطالعه نقش بسیار اساسی ایفا کنند و جامعه را به سوی توسعه و آینده‌ای روشن سوق دهند.

: مسئولین شهرستان کنگان در ماه چند بار برای گرفتن کتاب و خواندن آن به کتابخانه مراجعه می‌کنند؟

_ مسئولین شهرستان کنگان در این مدتی که بعنوان سرپرست مشغول فعالیت هستم استقبال چندانی از کتابخانه نمی‌کنند.

: برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در بین مردم شهرستان کنگان چه راهکاری دارید؟

_ اول آشنایی کودک با کتاب، در خانواده و محیط خانواده، برگزاری مسابقات کتابخوانی، بازدید دانش آموزان از کتابخانه به صورت گروهی،اجرای طرح کتابخانه باز در سطح شهر، تجهیز ادارات به کتابخانه، تشویق کارکنان ادارات به مطالعه و راه های دیگری که در ترویج فرهنگ مطالعه موثر باشد.

:نقش کتابخانه در ارتقا و پیشرفت جامعه چیست؟

_ کتاب بهترین دوست برای همه ما است و هرچه این دوستی تداوم داشته باشد ارزش آن نیز چندین برابر خواهد شد.پس جامعه ای موفق خواهد بود که چشم انداز و سطح مطالعه آن مضاعف باشد.

:با تشکر از وقتی که در اختیار ما قراردادید، سخن پایانی؟

_ امید که با تلاش و پشتکار و همت مضاعف مسئولین بتوانیم در جهت تحقق فرهنگ مطالعه وفراگیرکردن آن در جامعه از تمام ظرفیت ها و منابع استفاده لازم را در جهت آگاهی بخشی به جامعه داشته باشیم.
در پایان نیز از سایت خبری زووم که در این هفته یار و همراه کتابخانه ما بودد نیز قدردانی می کنیم.

خبرنگار و عکاس : رضا زیارتی

درباره admin

این مطالب را نیز ببینید!

جشن روز جهانی عکاسی در بوشهربرگزار شد+گزارش تصویری

برگزاری جشن روز جهانی عکاسی همراه با تجلیل از ۳۰ عکاس فعال در استان بوشهر/۹۷/۵/۲۸ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *